Cykl spotkań poświęconych polskiej dramaturgii współczesnej – Instytut Teatralny w Warszawie

 • Instytut Teatralny i Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym organizują cykliczne spotkania interdyscyplinarne poświęcone polskiej dramaturgii. Chcemy, by znakomita seria DRAMAT POLSKI. REAKTYWACJA, w której ukazują się sztuki powstałe w drugiej połowie XX wieku i współcześnie, stała się impulsem do szerokiej i żywej dyskusji nad dorobkiem polskich pisarzy teatralnych i radiowych. Do debaty zapraszamy zarówno znawców literatury i teatru, jak i  reprezentantów innych dziedzin współczesnej humanistyki. W dyskusji nie brakuje głosu  praktyków teatru: aktorów, reżyserów, scenografów.

 • Podczas spotkań zaproszeni goście przedstawiają i konfrontują ze sobą własne, oryginalne koncepcje lektury dramaturgii wybranego autora. Zwieńczeniem całodziennego  seminarium jest zawsze wieczorny panel połączony z promocją tomu wydanego w serii DRAMAT POLSKI. REAKTYWACJA.
 • Spotkania miają charakter otwartych seminariów, do udziału w których zapraszamy doktorantów, magistrantów i studentów wydziałów humanistycznych ze wszystkich uczelni w kraju. Wszyscy chętni powinni zgłosić swój udział na tydzień przed terminem spotkania drogą elektroniczną na adres kontakt@polskidramat.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.
  • Seminaria odbywają w siedzibie Instytutu Teatralnego w Warszawie przy ulicy Jazdów 1 zawsze o godzinie 12.00.
  • Panele i promocje tomów odbywają się w siedzibie Instytutu Teatralnego w Warszawie przy ulicy Jazdów 1 zawsze o godzinie 18.00.
  • Pierwsze spotkanie z cyklu poświęcone było dramaturgii Anny Świrszczyńskiej, drugie – Janusza Krasińskiego.
  • Kolejne seminaria poświęcone będą dramaturgii Ireneusza Iredyńskiego i Bogusława Schaeffera.
  • Cykl wiąże się z szerzej zakrojoną działalnością Ośrodka Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym, o której informujemy na stronie www. polskidramat.pl.
  • Kalendarz wydarzeń przedstawia się następująco:

20 października 2014

12.00 – Seminarium poświęcone dramaturgii Anny Świrszczyńskiej z okazji wydania tomu Orfeusz. Dramaty, wybór i wstęp Ewa Guderian Czaplińska. Uczestnicy seminarium powinni się zgłosić pół godziny przed jego rozpoczęciem w Instytucie Teatralnym w Warszawie, ul. Jazdów.

19.00 – Panel uczestników seminarium i promocja tomu Anny Świrszczyńskiej Orfeusz. Dramaty (2012).

7 grudnia 2014

12.00 – Maraton Słuchowisk w 90 rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta. Słuchowiska „na żywo” zrealizowane na podstawie dramatów Zbigniewa Herberta i Ireneusza Iredyńskiego. Publiczna emisja czterech słuchowisk (archiwalnych i współczesnych) oraz dyskusje z twórcami Teatru Polskiego Radia: dramatopisarzami, reżyserami, aktorami, realizatorami dźwięku. W systemie odbioru indywidualnego (słuchawki) przez cały dzień będzie można zapoznawać się ze słuchowiskami z Archiwum Teatru Polskiego Radia. Instytut Teatralny w Warszawie, ul. Jazdów 1.

8 grudnia 2014

10.00 – Konferencja międzynarodowa „NA GŁOS – ZE SŁUCHU – W WYOBRAŹNI. Dramaturgia radiowa Zbigniewa Herberta, jego rówieśników i współczesnych następców”. Ideą konferencji jest zderzenie twórczości dramatopisarzy radiowych pokolenia Zbigniewa Herberta z najnowsza dramaturgią radiową i refleksja nad przemianami tego gatunku. Konferencja odbędzie się w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72.

27 lutego 2015

13.00 – Seminarium poświęcone dramaturgii  Janusza Krasińskiego z okazji wydania tomu Krzak gorejący. Dramaty, wybór i wstęp Wanda Zwinogrodzka.

18.00 – Panel uczestników seminarium i promocja tomu Janusza Krasińskiego Krzak gorejący. Dramaty. Instytut Teatralny w Warszawie, ul. Jazdów 1.

8 czerwca 2015

12.00 – Seminarium poświęcone dramaturgii Bogusława Schaeffera z okazji wydania tomu Aktor. Dramaty, wybór i wstęp Artur Grabowski.

18.00 – Panel uczestników seminarium i promocja tomu Bogusława Schaeffera Aktor Dramaty, Warszawa 2014.

3 grudnia 2015

11.00 – Seminarium poświęcone dramaturgii Ireneusza Iredyńskiego z okazji wydania tomu Kreacja. Dramaty, wybór i wstęp Zbigniew Majchrowski.

18.00 – Panel uczestników seminarium i promocja tomu Ireneusza Iredyńskiego Kreacja. Dramaty, Warszawa 2014.

 • Do tej pory w serii DRAMAT POLSKI. REAKTYWACJA (nakładem Wydawnictwa Instytutu Badań Literackich) ukazało się sześć tomów:
 1. Stanisław Grochowiak, Lęki poranne. Dramaty, wybór i wstęp Anna R. Burzyńska, Warszawa 2012.
 2. Mieczysław Piotrowski, Czerwona piłka. Dramaty, wybór i wstęp Adama Wiedemann, Warszawa 2012.
 3. Janusz Krasiński, Krzak Gorejący. Dramaty, wybór i wstęp Wanda Zwinogrodzka, Warszawa 2013.
 4. Anna Świrszczyńska, Orfeusz. Dramaty, wybór i wstęp Ewa Guderian-Czaplińska, Warszawa 2013.
 5. Ireneusz Iredyński, Kreacja. Dramaty, wybór i wstęp Zbigniew Majchrowski,
 6. Bogusław Schaeffer, Aktor. Dramaty, wybór i wstęp Artur Grabowski.

Dopełnieniem serii jest dwutomowa antologia Trans/formacja. Dramat polski po 1989 roku, w wyborze i ze wstępem Jacka Kopcińskiego, Warszawa 2012.13.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>