- Instytut Teatralny i Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym organizują cykliczne spotkania interdyscyplinarne poświęcone polskiej dramaturgii. Chcemy, by znakomita seria DRAMAT POLSKI. REAKTYWACJA, w której ukazują się sztuki powstałe w drugiej połowie XX wieku i współcześnie, stała się impulsem do szerokiej i żywej dyskusji nad dorobkiem polskich pisarzy teatralnych i radiowych. Do debaty zapraszamy zarówno znawców literatury i teatru, jak i reprezentantów innych dziedzin współczesnej humanistyki. W dyskusji nie brakuje głosu praktyków teatru: aktorów, reżyserów, scenografów.
- Podczas spotkań zaproszeni goście przedstawiają i konfrontują ze sobą własne, oryginalne koncepcje lektury dramaturgii wybranego autora. Zwieńczeniem całodziennego seminarium jest zawsze wieczorny panel połączony z promocją tomu wydanego w serii DRAMAT POLSKI. REAKTYWACJA.
- Spotkania miają charakter otwartych seminariów, do udziału w których zapraszamy doktorantów, magistrantów i studentów wydziałów humanistycznych ze wszystkich uczelni w kraju. Wszyscy chętni powinni zgłosić swój udział na tydzień przed terminem spotkania drogą elektroniczną na adres kontakt@polskidramat.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.
- Seminaria odbywają w siedzibie Instytutu Teatralnego w Warszawie przy ulicy Jazdów 1 zawsze o godzinie 12.00.
- Panele i promocje tomów odbywają się w siedzibie Instytutu Teatralnego w Warszawie przy ulicy Jazdów 1 zawsze o godzinie 18.00.
- Pierwsze spotkanie z cyklu poświęcone było dramaturgii Anny Świrszczyńskiej, drugie – Janusza Krasińskiego.
- Kolejne seminaria poświęcone będą dramaturgii Ireneusza Iredyńskiego i Bogusława Schaeffera.
- Cykl wiąże się z szerzej zakrojoną działalnością Ośrodka Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym, o której informujemy na stronie www. polskidramat.pl.
- Kalendarz wydarzeń przedstawia się następująco:
20 października 2014
12.00 – Seminarium poświęcone dramaturgii Anny Świrszczyńskiej z okazji wydania tomu Orfeusz. Dramaty, wybór i wstęp Ewa Guderian Czaplińska. Uczestnicy seminarium powinni się zgłosić pół godziny przed jego rozpoczęciem w Instytucie Teatralnym w Warszawie, ul. Jazdów.
19.00 – Panel uczestników seminarium i promocja tomu Anny Świrszczyńskiej Orfeusz. Dramaty (2012).
7 grudnia 2014
12.00 – Maraton Słuchowisk w 90 rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta. Słuchowiska „na żywo” zrealizowane na podstawie dramatów Zbigniewa Herberta i Ireneusza Iredyńskiego. Publiczna emisja czterech słuchowisk (archiwalnych i współczesnych) oraz dyskusje z twórcami Teatru Polskiego Radia: dramatopisarzami, reżyserami, aktorami, realizatorami dźwięku. W systemie odbioru indywidualnego (słuchawki) przez cały dzień będzie można zapoznawać się ze słuchowiskami z Archiwum Teatru Polskiego Radia. Instytut Teatralny w Warszawie, ul. Jazdów 1.
8 grudnia 2014
10.00 – Konferencja międzynarodowa „NA GŁOS – ZE SŁUCHU – W WYOBRAŹNI. Dramaturgia radiowa Zbigniewa Herberta, jego rówieśników i współczesnych następców”. Ideą konferencji jest zderzenie twórczości dramatopisarzy radiowych pokolenia Zbigniewa Herberta z najnowsza dramaturgią radiową i refleksja nad przemianami tego gatunku. Konferencja odbędzie się w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72.
27 lutego 2015
13.00 – Seminarium poświęcone dramaturgii Janusza Krasińskiego z okazji wydania tomu Krzak gorejący. Dramaty, wybór i wstęp Wanda Zwinogrodzka.
18.00 – Panel uczestników seminarium i promocja tomu Janusza Krasińskiego Krzak gorejący. Dramaty. Instytut Teatralny w Warszawie, ul. Jazdów 1.
8 czerwca 2015
12.00 – Seminarium poświęcone dramaturgii Bogusława Schaeffera z okazji wydania tomu Aktor. Dramaty, wybór i wstęp Artur Grabowski.
18.00 – Panel uczestników seminarium i promocja tomu Bogusława Schaeffera Aktor Dramaty, Warszawa 2014.
3 grudnia 2015
11.00 – Seminarium poświęcone dramaturgii Ireneusza Iredyńskiego z okazji wydania tomu Kreacja. Dramaty, wybór i wstęp Zbigniew Majchrowski.
18.00 – Panel uczestników seminarium i promocja tomu Ireneusza Iredyńskiego Kreacja. Dramaty, Warszawa 2014.
- Do tej pory w serii DRAMAT POLSKI. REAKTYWACJA (nakładem Wydawnictwa Instytutu Badań Literackich) ukazało się sześć tomów:
- Stanisław Grochowiak, Lęki poranne. Dramaty, wybór i wstęp Anna R. Burzyńska, Warszawa 2012.
- Mieczysław Piotrowski, Czerwona piłka. Dramaty, wybór i wstęp Adama Wiedemann, Warszawa 2012.
- Janusz Krasiński, Krzak Gorejący. Dramaty, wybór i wstęp Wanda Zwinogrodzka, Warszawa 2013.
- Anna Świrszczyńska, Orfeusz. Dramaty, wybór i wstęp Ewa Guderian-Czaplińska, Warszawa 2013.
- Ireneusz Iredyński, Kreacja. Dramaty, wybór i wstęp Zbigniew Majchrowski,
- Bogusław Schaeffer, Aktor. Dramaty, wybór i wstęp Artur Grabowski.
Dopełnieniem serii jest dwutomowa antologia Trans/formacja. Dramat polski po 1989 roku, w wyborze i ze wstępem Jacka Kopcińskiego, Warszawa 2012.13.