Władysław Zawistowski

Dobry adres. Dramaty

Tom utworów Władysława Zawistowskiego ukazał się w 2021 roku. W jego skład weszły następujące dramaty:

  • Podróż do krańca mapy. Sztuka sceniczna w dwunastu obrazach
  • Wysocki. Dramat w dwóch aktach
  • Stąd do Ameryki
  • Witajcie w roku 2002. Sztuki telewizyjne
  • Dobry adres. Sztuka telewizyjna
  • Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja

Wybór i wstęp: Zbigniew Majchrowski
Opracowanie tekstów: Anna Szymonik

Redaktorzy naukowi serii: Artur Grabowski, Jacek Kopciński

Władysław Zawistowski (ur. 1954) stale podąża śladem dynamicznych przemian społecznych, reaguje na kolejne projekty życia zbiorowego w dobie przebudowy, mierzy się z dominującymi modelami kultury. Pierwszymi sztukami wpisywał się w „teatr aluzji” jako zastępczą formę porozumienia w czasach PRL-u; w Wysockim korzystał z kody historycznego, by opisać współczesną zbiorową depresję w okresie stanu wojennego, a jego konsekwencje przedstawił w epicko skonstruowanym dramacie Stąd do Ameryki. Z kolei Dobry adres daje wyraz zagubieniu w świecie, który w procesie transformacji utracił zakorzenienie, a Bitwa na jeziorem Smęt obnaża historyczne mistyfikacje.

Dramaty Zawistowskiego, w ten czy inny sposób odsyłające do historii, przedstawiają tyleż fakty, co niedokonania, niespełnienia, przemilczenia i uzurpacje, dając zarazem wgląd w różne „metodologie” pamięci – zapominania, odpominania, zmyślania, konfabulacji. Autor metodycznie odsłania mechanizm wypierania bądź przykrywania tego, co realne, przez to, co wyobrażone; przenosi uwagę ze zbiorowego imaginarium na plan doświadczenia, i to silnie spersonalizowanego. Ukazuje, jak historia wżera się w egzystencję.

Ale proszę nas zrozumieć… wojna trwa od tak dawna, że nie potrafimy już żyć inaczej. Przystosowaliśmy się, przeszliśmy mutację, jak szczep bakterii. Tu już nigdy nie będzie pokoju, bo nikt go nie chce.

(Witajcie w roku 2002)

Zbigniew Majchrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>