Władysław Terlecki

Krótka noc. Dramaty

Tom utworów Władysława Terleckiego ukazał się w 2016 roku. W jego skład weszły następujące dramaty:

  • Dwie głowy ptaka
  • Krótka noc
  • Cyklop
  • Dragon
  • Nieznajomi
  • Mateczka
  • Idź na brzeg, widać ogień. Sztuka w trzech aktach

 

Wybór i wstęp: Ewa Wąchocka
Opracowanie tekstów: Agnieszka Kramkowska-Dąbrowska

Redaktorzy naukowi serii: Artur Grabowski, Jacek Kopciński

 

Teatralne, telewizyjne i radiowe realizacje tekstów dramatycznych Władysława Terleckiego

 

Władysław Terlecki (1933–1999) – prozaik i dramatopisarz, jedna z najciekawszych osobowości powojennej literatury polskiej, autor znakomitych powieści historycznych, sztuk teatralnych, licznych słuchowisk, a także scenariuszy filmowych.
Koronnym tematem pisarza była historia powstania styczniowego, do którego odnoszą się trzy zamieszczone w tym tomie dramaty – Cyklop, Krótka noc i Dwie głowy ptaka, najgłośniejsza ze sztuk Terleckiego. Wracał do przeszłości, by przywołać wydarzenia, które uległy zapomnieniu przez zaniedbanie, wyparcie lub na skutek maskującej „polityki pamięci”. Sens tych traumatycznych czy też bulwersujących wydarzeń pozostawał niejasny, a nawet sporny, przez co nabierał dramatycznego wymiaru. Sytuacje politycznie i moralnie ekstremalne, zaczerpnięte z biografii autentycznych postaci, były dla pisarza modelowym obrazem istnienia człowieka w historii – doświadczonej i doświadczającej, groźnej i nieprzejrzystej, wymykającej się jednoznacznym interpretacjom.
W pozostałych dramatach zebranych w tomie Terlecki przesuwa problematykę wieloznaczności prawdy o świecie z płaszczyzny historycznej na etyczną i psychologiczną. Racje są tu tak rozłożone, że każdą można opatrzyć znakiem zapytania. Nie oznacza to jednak zgody na bezład relatywizmu.

Ewa Wąchocka, Po co nam historia? Dramaturgia Władysława Terleckiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>