Tomasz Łubieński

Koczowisko. Dramaty

Tom utworów Tomasza Łubieńskiego ukazał się w 2021 roku. W jego skład weszły następujące dramaty:

  • Zegary. Dramat w trzech scenach romantycznych z przedmową
  • Koczowisko
  • Śmierć Komandora
  • Sławek i Sławka
  • Trzeci oddech
  • Śniadanie do łóżka
  • Ostatni

Wybór i wstęp: Ewa Wąchocka
Opracowanie tekstów: Bartłomiej Kuczkowski

Redaktorzy naukowi serii: Artur Grabowski, Jacek Kopciński

 

Teatralne, telewizyjne i radiowe realizacje tekstów dramatycznych Tomasza Łubieńskiego

 

Tomasz Łubieński – dramatopisarz i eseista, badacz archiwów i poeta historii, erudyta i eksperymentator. W swoich dramatach rewiduje narodową przeszłość i prześwietla czas współczesny. Prezentuje przy tym postawę racjonalisty, wolną od roszczeń dydaktyzmu, niechętną „rozdzieraniu ran” i pokrzepianiu serc”, ostrożną w konstruowaniu prostych paralel między dawnymi i młodszymi laty. Pytania, jakie pisarz zadaje światu, ludziom i literaturze, uwrażliwiają na sens pamięci historycznej. Wyrastają z przekonania, że sposób, w jaki odnosimy się do działalności minionych pokoleń, istotnie wpływa na naszą mentalność, konstruuje nas wewnętrznie.

Teatr Łubieńskiego to wyjątkowy test dla polskich mitów, stereotypów, kolektywnych i prywatnych ideologii, ślepych wiar. Sztuczność i konwencjonalność naszych zachowań zostaje tu zdemaskowana, a fałszywe gesty, zza których wyziera groźne oblicze doktryny – obnażone. Łubieński poddaje wielostronnej analizie życie zamknięte w formie, pod którą ukrywają się pozór, niemoc albo pustka.

Ewa Wąchocka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>