„Teatroteka WFDiF”

„Teatroteka WFDiF” to cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej realizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, największą państwową wytwórnię filmową w Polsce.

„Teatroteka WFDiF” to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów.

W ciągu ostatnich piętnastu lat zaistniało w Polsce nowe pokolenie autorów piszących dla teatru. Stworzyli oni oryginalny język, sposób obrazowania, formę, a także wzbogacili dramat współczesny o problematykę dotyczącą ludzi młodych i o ich sposób postrzegania rzeczywistości. Młoda polska dramaturgia zasługuje na jej propagowanie, a zapoznanie z nią szerszego kręgu odbiorców to główny cel projektu. Dostrzegając walor edukacyjny „Teatroteki”, w 2015 roku stworzono ogólnopolski projekt edukacyjny „Teatroteka – Laboratorium Kreatywności”, w ramach którego w oparciu o spektakle realizowane są działania edukacyjne dla młodzieży.

„Teatroteka” to również przestrzeń dla reżyserów młodego pokolenia, którzy pomimo znaczącego dorobku teatralnego i wykształcenia w tym kierunku, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego.

Ekranizacje „Teatroteki” odnoszą sukcesy na międzynarodowych festiwalach. Podczas 48. The Houston International Film Festival „Walentyna” Wojciecha Farugi i Julii Kijowskiej uhonorowana została nagrodą Platinum Remi, a „Nad” Mariusza Bielińskiego – nagrodą Silver Remi. Wielkim sukcesem świadczącym o zupełnie nowej jakości, jaką „Teatroteka” wnosi we współczesne ekranizacje teatralne, jest Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2015″ dla „Walizki” Małgorzaty Sikorskiej- Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego oraz szereg innych nagród na tym festiwalu dla spektakli „Teatroteki”. W rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2014/2015″ miesięcznika „Teatr” spektakle „Teatroteki” uznane zostały za najważniejsze wydarzenie w swojej dziedzinie w Polsce.

W latach 2013-2015 w ramach cyklu „Teatroteka” powstało 16 oryginalnych realizacji.

Pokazem „Waszej wysokości” Anny Wakulik w reż. Agnieszki Smoczyńskiej 20 stycznia o godz. 18:30 w Instytucie Teatralnym rozpocznie się tegoroczna odsłona projektu „Teatroteka WFDiF”. W programie cyklu od stycznia do października aż 8 projekcji.

Artur Pałyga i Aneta Groszyńska-Liweń, Szymon Bogacz i Adam Sajnuk, Ewa Madeyska i Katarzyna Szyngiera – to tylko niektóre z par reżysersko-autorskich, których prace będziemy mogli oglądać co miesiąc w ranach cyklu „Teatroteka WFDiF”. Na początek – 20 stycznia – pokaz „Waszej wysokości” (na zdjęciu) w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni znanej ostatnio z głośnego filmu „Córki dancingu”.

Sztuka Anny Wakulik inspirowana m.in. biografią Wandy Rutkiewicz znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2014 roku. Podczas wyprawy na Kanczendzongę ginie młody chłopak. Towarzysząca mu Wanda tłumaczy na konferencji prasowej, jak do tego doszło. Jeden z uczestników pogrzebu, reżyser – dokumentalista, proponuje Wandzie powrót na Kanczendzongę – po ciało zaginionego alpinisty. Do wyprawy, z której ma powstać film, dołącza dziewczyna chłopaka, Anna oraz jej ojciec Jerzy, przyjaciel Wandy. Cała czwórka musi skonfrontować się nie tylko z surową naturą, ale i z własną, niełatwą przeszłością.

Obsada: Dorota Kolak (Wanda), Jacek Romanowski (Jerzy), Agnieszka Żulewska (Anna), Krzysztof Czeczot (Operator), Kaya Kołodziejczyk (Halucynacja)

Po projekcji odbędzie się rozmowa z Agnieszką Smoczyńską, Krzysztofem Czeczotem i Dorotą Kolak, którą poprowadzi Maciej Wojtyszko.

Kolejny pokaz „Teatroteki” – „Wizyta” Radosława Paczochy w reżyserii Agnieszki Maskovic już 17 lutego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>