Jarosław Marek Rymkiewicz

Dwór nad Narwią. Dramaty

Tom utworów Jarosława Marka Rymkiewicza ukazał się w 2016 roku. W jego skład weszły następujące dramaty:

    • Lekcja anatomii profesora Tulpa (według Rembrandta)
    • Król Mięsopust. Tragifarsa w dwóch aktach
    • Ułani. Komedia serio w trzech aktach
    • Dwór nad Narwią. Komedia serio w trzech aktach

 

Wybór i wstęp: Tomasz Bocheński
Opracowanie tekstów: Blanka Mieszkowska

Redaktorzy naukowi serii: Artur Grabowski, Jacek Kopciński

 

Teatralne i telewizyjne realizacje tekstów dramatycznych Jarosława Marka Rymkiewicza

 

Jarosław Marek Rymkiewicz, profesor literaturoznawstwa i wizjoner, uczony eseista i poeta, badacz archiwów i marzyciel, teoretyk neoklasycyzmu i profeta. Zimnym okiem bada przeszłość, natchnionym przeniknąć chce szaleństwo historii. Jego dramaturgia nadal czeka na nieuprzedzonego, twórczego reżysera.
Wspaniale dwuznaczne słowo „anachronizm” określa twórczość dramatyczną Rymkiewicza. To dramaturgia inteligentnie, przewrotnie, wyrafinowanie i humorystycznie anachroniczna. Nieustalona nowoczesność, z jej lękami i fobiami, z modernistycznym zapatrzeniem w lepszą przyszłość, wydawać się może klasycyzującemu artyście światem naiwnych wmówień. A jednak perspektywa współczesna jest konieczna, by sztuka nie stała się tylko stylizacją, czyli gorszą wersją przeszłości. To współczesność musi odgrywać przeszłość, byśmy mogli zrozumieć dramat i komedię ograniczonej nowoczesnej perspektywy. Ale i przeszłość musi szukać nowoczesnej formy wypowiedzenia, byśmy mogli się dowiedzieć, co z przeszłości nieuchronnie umiera.

Tomasz Bocheński, Jak ożyć dzięki naszym zmarłym, czyli dramaty Rymkiewicza

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>