Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Jarosława Marka Rymkiewicza. Dane nam było spotkać Pana Profesora na ścieżkach zawodowych w Instytucie Badań Literackich PAN.  W 2016 roku w ramach prac naszego Ośrodka ukazał się tom Dwór nad Narwią, a w nim cztery dramaty Jarosława Marka Rymkiewicza, ze wstępem Tomasza Bocheńskiego i w opracowaniu edytorskim Blanki Mieszkowskiej. Przygotowanie tego tomu było nie lada przygodą intelektualną, a bliska współpraca z Panem Profesorem – wielkim zaszczytem.

Wspaniale dwuznaczne słowo „anachronizm” określa twórczość dramatyczną Rymkiewicza. To dramaturgia inteligentnie, przewrotnie, wyrafinowanie i humorystycznie anachroniczna. Nieustalona nowoczesność, z jej lękami i fobiami, z modernistycznym zapatrzeniem w lepszą przyszłość, wydawać się może klasycyzującemu artyście światem naiwnych wmówień. A jednak perspektywa współczesna jest konieczna, by sztuka nie stała się tylko stylizacją, czyli gorszą wersją przeszłości. To współczesność musi odgrywać przeszłość, byśmy mogli zrozumieć dramat i komedię ograniczonej nowoczesnej perspektywy. Ale i przeszłość musi szukać nowoczesnej formy wypowiedzenia, byśmy mogli się dowiedzieć, co z przeszłości nieuchronnie umiera.

Tomasz Bocheński, fragment wstępu do tomu: Jarosław Marek Rymkiewicz, Dwór nad NarwiąDramaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>