„W środku słońca gromadzi się popiół”

Artur Pałyga, W środku słońca gromadzi się popiół
Narodowy Stary Teatr w Krakowie, premiera 08/03/2014

reżyseria – Wojciech Faruga
dramaturgia – Paweł Sztarbowski
scenografia – Agata Skwarczyńska
muzyka – Joanna Halszka Sokołowska

obsada:

Iskierka - Małgorzata Gałkowska
Lucy - Dorota Segda
Ojciec - Paweł Kruszelnicki
Płomyk - Błażej Peszek

Nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną sztuka Artura Pałygi podejmuje radykalną próbę opisu momentu, w którym kończy się świat. A może momentu, w którym kończy się ludzkie życie? „A co to za różnica?” – pyta autor, kanwą swojej opowieści czyniąc historię kobiety, która zginęła w pożarze.
W dramacie historia pożaru splata się z opowieściami o innych postaciach przeżywających swoje prywatne „końce świata”. Pałyga zetknął się z nimi, gdy pracował jako dziennikarz. Nie buduje jednak z tych historii dramatu dokumentalnego, ale filozoficzną opowieść o ludzkim cierpieniu, którego nikt nie zauważa. A może po prostu nikt nie chce go zauważyć? Albo zauważają je wszyscy, ale nikt nie potrafi go adekwatnie opisać?
W środku słońca gromadzi się popiół to dramat dla tych, którzy lubią mierzyć się z pytaniami, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi.

Wojciech Faruga, Paweł Sztarbowski

Źródło: http://www.stary.pl/pl/spektakl/id/642

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>