III „Nówka Sztuka. Dramaty współczesnej Polski”

W dniach 14-17 października w ramach przeglądu „Nówka Sztuka” w warszawskich teatrach będzie można zobaczyć najciekawsze, nieprezentowane dotąd w stolicy realizacje współczesnego polskiego dramatu z sezonu 2015/2016: „Dybuka” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, „Lustrzaną chmurę” z Teatru Animacji w Poznaniu i „Nieskończoną historię” Artura Pałygi z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Trzecia edycja „Nówki Sztuki. Dramatów współczesnej Polski”, organizowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, będzie przeglądem spektakli nagrodzonych w 22. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Dwa przedstawienia w programie to propozycje dla młodego widza. W „Dybuku”, przedstawieniu zrealizowanym na podstawie tekstu Ignacego Karpowicza i improwizacji zespołu aktorskiego z Teatru Polskiego w Bydgoszczy (reżyseria Anna Smolar) grupa licealistów szykuje sceniczną prezentację sztuki Szymona An-skiego, ale w trakcie przygotowań jeden z realizatorów pada ofiarą internetowej przemocy. Klasyczny dramat staje się terenem zmagań uczniów, nauczycieli i aktorów biorących udział w przedstawieniu z realną tragedią. Nagrody w Konkursie otrzymały: Anna Smolar za reżyserię i Hanna Maciąg – nagrodę im. Jana Świderskiego za rolę Gieni-Dżi. „Lustrzana chmura” wg tekstu i w reżyserii Roberta Jarosza z Teatru Animacji w Poznaniu jest poetycką baśnią inspirowaną japońskimi motywami i utrzymaną w dalekowschodniej stylistyce. Spektakl przeznaczony jest dla starszych dzieci (6-12 lat) oraz – jak najbardziej – dla dorosłych. Nagrodę w Konkursie otrzymał scenograf Pavel Hubička.

„Nieskończona historia” Artura Pałygi to pół teatr, pół oratorium – opowieść o życiu współczesnej kamienicy niczym utwór muzyczny spleciony z codziennych spraw, które – zasłyszane w domu, w pracy czy na ulicy – mają swój własny rytm. Teatr im. Wilama Horzycy, w którym powstało przedstawienie, otrzymał II nagrodę w Konkursie. Toruńskim aktorom przypadła nagroda zespołowa, a Małgorzata Warsicka otrzymała nagrodę indywidualną za reżyserię. „Nieskończona historia” pojawiła się w Konkursie nie pierwszy raz – przedstawienie z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera otrzymało sześć nagród w 18 edycji Konkursu (2012).

Zwycięzcą tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej był spektakl „Holzwege” z TR Warszawa (reżyseria: Katarzyna Kalwat, tekst: Marta Sokołowska), który pokazuje przygotowania teatru do wystawienia sztuki o Tomaszu Sikorskim, kompozytorze kiedyś szanowanym i granym w kolejnych edycjach Warszawskiej Jesieni, potem odrzuconym i zapomnianym. Sikorskiego brawurowo gra Tomasz Tyndyk, który otrzymał indywidualną nagrodę aktorską. Kompozycje fortepianowe w wykonaniu występującego na żywo na scenie Zygmunta Krauzego – kompozytora i przyjaciela Sikorskiego – usłyszymy podczas koncertu w Instytucie Teatralnym 17 października. Poprzedzi on debatę na temat kondycji współczesnej polskiej dramaturgii i zawodu dramatopisarza „Czego potrzebujesz, dramatopisarzu?”. Wezmą w niej udział laureatki tegorocznego Konkursu: Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Malina Prześluga, a także autor nagrodzonej „Nieskończonej historii” Artur Pałyga. Pytania zadawać im będą członkowie Komisji Artystycznej, którzy obejrzeli wszystkie lub prawie wszystkie ze stu jeden spektakli biorących udział w 22 edycji Konkursu.

Spektakle „Nówki Sztuki” będzie można zobaczyć na trzech warszawskich scenach, które są także partnerami tegorocznej edycji: w Nowym Teatrze, Ateneum i Collegium Nobilium. Bilety można kupić za pośrednictwem teatrów, on-line na www.eventim.pl, w punktach sprzedaży sieci Eventim w całej Polsce, a także w księgarni „Prospero” w Instytucie Teatralnym (po uprzedniej rezerwacji na bilety@instytut-teatralny.pl, tel. 22 501 70 01).  Wstęp na koncert i debatę jest bezpłatny.

Źródło: http: www.instytut-teatralny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>